4. Rejon Wsparcia Teleinformatycznego SP
Aktualności
Wręczenie listów okolicznościowych „Żołnierzom Wyklętym”
29.02.2016
W dniu 29.02.2016 r., w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, delegacja żołnierzy 4. RWT SP ppor. Maciej KOWAL oraz chor. Piotr TUCKI odwiedzili mjr. w st. spocz. Waldemara NOWAKOWSKIEGO oraz kpt. w st. spocz. Jerzego ZYBERTA.

W trakcie spotkań wręczono kombatantom list okolicznościowy, który do „Żołnierzy Niezłomnych” skierował z tej okazji Minister Obrony Narodowej Pan Antoni MACIEREWICZ.
Major Waldemar NOWAKOWSKI ps. „Gacek”, w czasie Powstania Warszawskiego był sanitariuszem i łącznikiem w zgrupowaniu "Waligóra". Jest synem mjr Władysława Nowakowskiego ps. "Żubr" - dowódcy zgr. "Żubr" w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie brał udział w próbie wysadzenia pod Mińskiem Mazowieckiem błękitnego pociągu kursującego pomiędzy Berlinem a Moskwą. Dwa lata po tej akcji, Nowakowski został zatrzymany i oskarżony o działalność wywrotową. Został skazany na sześć lat więzienia.
Dziś jest kolekcjonerem militariów. Ma blisko tysiąc eksponatów – oprócz broni zbiera mundury, hełmy, odznaki, opaski i inne akcesoria. W swoim domu na warszawskiej Woli ma małe muzeum.


Kapitan Jerzy ZYBERT ps. „As” – Prezes Zarządu AK Okręgu Mazowsze, przewodniczący Związku Żołnierzy AK, prowadzi wykłady, prelekcję oraz referaty o tematyce wojskowej w różnego rodzaju Ośrodkach Kultury, Klubach Seniora itp., mieszka na warszawskim Bemowie.

Spotkania przebiegały w przyjaznej i refleksyjnej atmosferze. Poznać takich ludzi i wysłuchać ich wspomnieć to niezwykła przyjemność.

Tekst: ppor. Maciej KOWAL, Pani Milena POŁAWSKA
Zdjęcia: ppor. Maciej KOWAL, chor. Piotr TUCKI
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych